Jakie uprawnienia powinien posiadać geodeta?
Aby wykonywać zawód geodety, należy posiadać konkretne, oficjalnie potwierdzone kompetencje. Takie uprawnienia są obowiązkowe, bo bez spełnienia określonych kryteriów, osoba nie może realizować zgodnie z prawem prac geodezyjnych.
Uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji - jakie najważniejsze warunki musimy spełniać?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o uprawnienia zawodowe w tej dziedzinie może starać się osoba, która:
- ma pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych;
- nie była karana;
Osoba starająca się o uprawnienia zawodowe nie może być karana za przestępstwa skarbowe oraz za przestępstwa przeciwko: mieniu, wymiarowi sprawiedliwości, działalności instytucji państwowych, działalności samorządu terytorialnego, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi. - ma dyplom, potwierdzający wykształcenie geodezyjne
Mowa o wykształceniu średnim lub wyższym - zrealizowała praktykę zawodową
Wymogi dotyczące długości praktyki, uzależnione są od rodzaju posiadanego wykształcenia. Jeśli skończyliśmy studia wyższe drugiego stopnia, powinniśmy móc przedstawić rok udokumentowanej praktyki zawodowej. Z kolei absolwenci i absolwentki studiów pierwszego stopnia muszą zrealizować dwa lata praktyki. Najdłuższą praktykę na swoim koncie musi mieć osoba z wykształceniem średnim, bo sięga ona aż sześciu lat.
Wyżej wspomniana praktyka zawodowa jest jednym z najistotniejszych elementów przygotowania do pełnienia zawodu geodety. W jej ramach osoba wykonuje szereg czynności, pod okiem specjalisty, który już może pochwalić się uprawnieniami zawodowymi. Do takich działań można zaliczyć wsparcie przy pomiarach inwentaryzacyjnych, realizacyjnych i sytuacyjno-wysokościowych, wsparcie przy obsłudze inwestycji, teledetekcji, fotogrametrii itp. Aby praktyka miała oficjalny wymiar, należy w trakcie jej trwania sporządzać dziennik. Taki dokument wydaje wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
To całkowicie podstawowe kwestie, ale spełnienie tych kryteriów to jeszcze za mało, żeby zyskać uprawnienia. Należy jeszcze zdać państwowy egzamin.
Kilka słów o egzaminie
Wiedza na temat obowiązujących przepisów z dziedziny kartografii i geodezji, weryfikowana jest na oficjalnym egzaminie. Aby pozytywnie go przejść, należy zaliczyć część pisemną i ustną. Część pisemna porusza zagadnienia ogólne oraz szczegółowe. Te pierwsze zamknięte są w 60 pytaniach, na których odpowiedzenie testowana osoba ma godzinę. Są one sformułowane w taki sposób, żeby dokładnie sprawdzić wiedzę dotyczącą przepisów. Z kolei w części szczegółowej spotkamy się z zagadnieniami dopasowanymi konkretnie do rodzaju uprawnień, które chcemy uzyskać. Jeśli osoba planująca zostać uprawnionym geodetą/geodetką przejdzie te etapy pozytywnie, dopuszczona zostaje do części ustnej.
W sytuacji, gdy całe postępowanie przejdziemy pozytywnie, następuje wydanie świadectwa, potwierdzającego uprawnienia zawodowe. Jednocześnie specjalista jest wpisywany do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia geodezyjne.